To już tylko krótkie chwile dzielą nas od najbardziej wiosennego Jarmarku  na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Dzisiaj podajemy szczegóły tej wspaniałej etnicznej imprezy plenerowej.

 

 

PROGRAM
43 JARMARK  WIELKANOCNY

Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
25 marca 2018 r.

 

 godz. 10.00 – 18.00

 

Ania Broda - Koncert Pieśni Wielkopostnych w zabytkowym kościele, godz. 16.00 – 17.00 kościół z Gręboszowa. 

Wręczenie nagród laureatom XXVII Wojewódzkiego Konkursu Plastyki Obrzędowej
Kroszonki Opolskie 2018, godz. 10.30-11.15, namiot na łące „Wełna”.

Otwarcie wystawy pokonkursowej „Kroszonki Opolskie 2018”,  godz.12.00-12.30 spichlerz
z Grudyni.

Występy zespołów folklorystycznych: Zespół "Walczanki" z Walc, Zespół "Szwarne dziołchy"
z Górażdży, Zespół "Leśne Echo" działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lubszy, Adam Urbaniak i przyjaciele, Zespół dziecięcy z Przedszkola Publicznego nr. 6 ze Zdzieszowic.
 

Nabożeństwo drogi krzyżowej z poświeceniem palm wielkanocnych, przy współudziale Zespołu wokalno-instrumentalnego z Luboszyc,15.00-15.40, kościół z Gręboszowa.

Pokaz obrzędu topienia marzanny w wykonaniu zespołu Szwarne Dziołchy”, godz. 14.30 w zagrodzie „młyńskiej”.

Prezentacja tradycyjnych stołów wielkanocnych, śląskiego oraz kresowego, godz.10.00 do 18.00, chałupa ze Starego Lasu  oraz chałupa z Antoniowa.


Świąteczne warsztaty dla najmłodszych, w godz. 11.00-17.00, z przerwami:

  • Warsztaty rodzinne pn. Lukrowe fantazje, Świerczyńska Agnieszka, Lech Alicja: I grupa: 11:00-12:00; II grupa: 12:30-13:30; III grupa: 14:00-15:00, izba w budynku mieszkalno-gospodarczym, w zagrodzie „nyskiej”*
  • Warsztaty plastyczne dla dzieci pn. Wiosenne kwiaty z bibuły, Osiedlowy Klub Chaberek
    w Opolu, godz. 12:00-17:00 okolice drewnianego mostku, łąka „budkowicka”
  • Warsztaty plastyczne dla dzieci pn. Gipsowe ozdoby wielkanocne, Księga Przygód
    Przedszkole językowe w Opolu, godz. 10:00-17:00 zagroda “młyńska”.
  • Warsztaty plastyczne dla dzieci, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, sala audiowizualna.

 

Wypiek i degustacja tradycyjnego chleba – realizowane w zabytkowym piecu z Rudziczki,
godz. 11.00-17.00 (z przerwami).


Prezentacja zwierząt gospodarskich – mini zoo, 
realizowana przez Ośrodek turystyczno – rekreacyjny  Lipińscy  z Przysieczy, godz. 10.00-18.00, zagroda „Budkowice”.

Las wokół nas – spotkanie edukacyjne z dzikimi mieszkańcami lasu,  realizowane przez "Ośrodek Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt" Fundacji Świętego Huberta 
w Wyszonowicach, godz. 10.00-18.00, zagroda z Kup.

 

Pokazy w dawnej zagrodzie, w godz. 10.00-18.00**:

 

  • Pokaz gotowania żuru wielkanocnego, chałupa z Radłowa (kuchnia)
  • Pokaz wykonywania ozdób wielkanocnych techniką haftu krzyżykowego, chałupa z Radłowa
  • Pokaz wędzenia wędlin w zabytkowym kominie, chałupa z Kamieńca
  • Pokaz kowalstwa, kuźnia z Ziemiełowic
  • Pokaz zdobienia jaj techniką rytowniczą, zagroda „młyńska”
  • Pokaz rzeźby w drewnie, zagroda „młyńska’
  • Pokaz zdobienia wielkanocnych pierników, zagroda „Wełna”
  • Pokaz zdobienia jaj sitowiem, zagroda „wełna”
  • Pokaz zdobienia jaj techniką rytowniczą, zagroda „Wełna”
  • Pokaz malowania jaj – tworzenia pisanek, zagroda „Wełna”
  • Pokaz tworzenia palm wielkanocnych, zagroda „Wełna”
  • Pokaz zdobienia jaj wielkanocnych technika rytowniczą , chałupa z Kup
  • Pokaz haftu klockowego, chałupa z Kozub, izba mieszkalna
  • Pokaz skórnictwa, zagroda przy chałupie z Kozub
  • Pokaz przędzenia na kołowrotku, zagroda „Wełna”
  • Pokaz wykonywania łyżek z drewna, zagroda „Wełna”

 

Bogata oferta handlowa: około 170 stoisk handlowych z wyrobami ludowej twórczości artystycznej
i rzemiosła oraz wyrobami kulinarnymi, godz. 10.00-18.00, teren Muzeum.

Oferta gastronomiczna: Obsługa gastronomiczna w godz. 10.00-18.00 na łące „Wełna”.

Udostępnienie do zwiedzania obiektów zabytkowych: Chałupa z Antoniowa, Młyn wodny 
z Siołkowic, chałupa z Dąbrówki Dolnej, chałupa z Kamieńca, chałupa ze Sternalic - ekspozycja szkoły wiejskiej, chałupa ze Starego Lasu -  ekspozycja Kresowian, chałupa z Radłowa, kościół 
z Gręboszowa, kuźnia z Ziemiełowic, chałupa z Kozub, chałupa z Kup, spichlerz z Grudyni (wystawa).

UWAGA:  
*   obowiązują wcześniejsze zapisy
** pokazy kulinarne realizowane są do wyczerpania zapasów.

Organizator:
Muzeum Wsi Opolskiej, ul. Wrocławska 174, 45-835 Opole.
Ceny biletów wstępu: 10,00; 5,00; 1,00 (jest możliwość zakupu biletów online!)

Miejsce: ul. Wrocławska 174, dojazd autobusami linii 9 Bierkowice i 5

 


                                             

Oprac. E. Olbryt